Obec Skřípov
Skřípov

Kaple Panny Marie, Královny nebes

Kaple Panny Marie, královny nebes

Co vedlo k postavení Mariánské kaple ve Skřípově?

Anna Fiedler se přestěhovala z města do Skřípova, kde onemocněla na ischias- revmatické onemocnění. Nemoc ji plně upoutala na lůžko. Měla velké bolesti, ale jinak byla zdravá a měla dobrou paměť. Svou nemoc trpělivě překonávala v modlitbách. Deset let ležela a během té nemoci se jí stodevětkrát zjevila Panna Maria. A to od 24.5.1912 během následujících pěti let a osmi měsíců. Vždy v předem určený den a hodinu.

První zjevení bylo v devět hodin dopoledne, kdy se vedle její postele objevila překrásná paní a řekla jí, že je Maria Lourdes. A řekla nemocné, ať nese svoje bolesti trpělivě
a hodně se modlí a aby často přijímala svaté přijímání. Při svých zjeveních žádala Panna Maria, aby hříšníci činili pokání a aby na tomto místě byla postavena kaple, ve které by se měly často sloužit mše svaté. Postava Panny Marie měla být z mramoru, obezděná. Kaple se zamřížovanými dveřmi, uzamčená, aby žádní nevěřící a falešní lidé si netropili posměch.

Kněz ze Skřípova byl obeznámen se všemi zjeveními, ale hlásal, aby nikdo Anně Fiedlerové nevěřil.

Při 45. zjevení přikázala Panna Maria nemocné, aby vstala z lůžka, udělala pět kroků dopředu a zpět, čehož před tím ani potom nebyla schopná.

V ranních hodinách 24.4.1913 se zjevil nemocné mladý kněz, stál vedle její postele
a nazýval se biskup Gregor von Stein. Měl zlatou úzkou štolu kolem krku a v ruce knihu, na jedné straně bylo psáno červené písmo a na druhé černé. Tento kněz ji vyzpovídal
a pokaždé si něco značil v knize.

Při 46. zjevení se měla nemocná modlit 1 hodinu denně u pramene, od té doby byla dopravena k prameni a tam se modlila.

Přicházelo k ní mnoho lidí, že museli stát i venku, mnoho jich ale nevěřilo v toto zjevení. Rada  národního výboru  v čele s Konrádem Schmidkem také nevěřili a chtěli Annu Fiedler nechat odvést na psychiatrii. Proti tomu jim bránil  Franc Fischer, její dobrý přítel v nouzi a věřící a žádal lékařské vyšetření. Byla vyšetřena v Brodku, bez nálezu.

Při 71. zjevení ji Panna Maria žádala, aby se v doprovodu několika žen dopravila do Olomouce k biskupovi a žádala postavení kaple. Ale kněz ze Skřípova jim tuto cestu zakázal.

Při 77. zjevení opět žádala o cestu k biskupovi. Franc Fischer  ještě se třemi muži jel do Olomouce, ale biskup je odmítl, až bude tato záležitost potvrzena místním knězem. Franc Fischer napsal dva dlouhé dopisy biskupovi. Bez výsledku.

Při 105. zjevení žádala Panna Maria Annu Fiedler, aby důrazně sdělila shromážděnému lidu.: “Moje milé děti, mé srdečné přání a prosba nebude vyslyšena? Pro neuznání, tolik cest jsem již obětovala, moje srdce hořce pláče pro nevěru věřících. Moje děti, zvedněte ruce k modlitbě a slyšte moje slova. Nepřítel stojí blízko hranic."

109. zjevení měla 6.12.1917 v 15 hodin odpoledne. Toto bylo poslední zjevení ve Skřípově.

Dne 5.1.1918 ve 12 hodin zemřela.

Dne 7.1.1918 byla zesnulá, v doprovodu mnoha lidí, donesena do kostela a položená na máry před hlavním oltářem. Při slavnostním pohřbu pronesl kněz, P. Josef Kadlíček, dlouhotrvající proslov.

Franc Fischer stále usiloval o postavení kaple, ale po odmítání ze strany církve postavil  za své i darované peníze tuto kapli a v ní postavu Panny Marie z mramoru, úpně zpodobněnou  podle výpovědi nemocné. Kaple byla postavena proti domku č. 27, kde se Panna Maria zjevovala.

Mariánská kaple ve Skřípově bude stát ještě staletí, ale památka, jak byla postavena bude zapomenuta. Proto vše bylo zapsáno, knížka byla tištěna v Brně 1936, a je uschována, jako posvěcená rodinná památka.

Organizace

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

Svoz odpadu

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.