Obec Skřípov
Skřípov

Farní kostel, fara, kaple sv. Anežky

Kostel Nanebevstoupení Páně, Skřípov

Kostel Nanebevstoupení Páně ve Skřípově byl postaven v roce 1780. Roku 1835 byl rozšířen o polygonální závěr a dvě boční kaple, které tvoří příčnou loď. Stěny hlavní lodi jsou prolomeny po třech půlkruhově zaklenutých oknech, příčná loď  po jednom okně.Kostel Nanebevstoupení Páně, Skřípov
V kněžišti jsou čtyři půlkrukově zaklenutá okna a v závěru okno oválné. Průčelí kostela je vyduté se středním rizoltem, v jehož středu je vchod v jednoduchém ostění. Nad vchodem je oválné okno v kasulové šambráně se zvlněnou návojovou římsou a nad ním kruhové okno v odstupňované špaletě. V bočních vypouklých stěnách je po jednom oknu ve tvaru čtyřlistu. Profilovaná korunní římsa nese Kostel Nanebevstoupení Páně, Skřípovčtyřbokou věž, po stranách se zvlněnými křídly. Stěny věže člení oválné propadliny a nad nimi segmentově zaklenutá okna v šambránách. Nad každým oknem je kruhový ciferník hodin. Nad křížením lodí je polygonální sanktusník s půlkruhovými otvory v každé stěně, zastřešený cibulí s makovičkou a jednoramenným křížem. Střecha je sedlová, v závěru zvalbená (valbová).

Strop lodi tvoří tři pole placek na pasech, nad křížením je česká placka, v příčné lodi pruská placka, nad kněžištěm česká placka, nad polygonálním závěřem kláštěrní klenba. Výmalba pochází z roku 1923.Kostel Nanebevstoupení Páně, Skřípov

Kostel je hodnotnou venkovskou sakrální architekturou, intaktně dochovanou, včetně interiéru a mobiliáře, a kvalitním dokladem stavební produkce na území České republiky.

Je architektonickou i urbanistickou dominantou obce a malebným krajinotvorným prvkem krajiny, ve které se nachází.

V roce 2006 byl kostel prohlášen za kulturní památku.
Díky tomu farnost obdržela státní dotaci 2 100 000,- Kč na jeho opravu. Dotaci obstaral děkanátní administrátor pro církevní objekty Ing. J. Mašek.

Kostel Nanebevstoupení Páně, SkřípovProtože krytina střechy byla ve špatném stavu, bylo rozhodnuto, že se opravy zahájí právě střechou. Předchozí výměna krytiny, původní kamenobřidlice, byla uskutečněna v roce 1973 pálenou taškou, zřejmě nepříliš dobré kvality. Opravu provedla firma Pyrus Brno. Oprava zahrnovala také výměnu špatných podzednic a vyztužení krovů, včetně výměny střešních latí. Nová krytina je pálená taška. VyměniliKostel Nanebevstoupení Páně, Skřípov se i všechny klempířské prvky a oplechování sanktusníku titanozinkovým plechem. Současně byla provedena komplexní rekonstrukce rozvodů elektrické instalace a zesílení osvětlení kostela přidáním výbojkových lamp.

Kostel Nanebevstoupení Páně, SkřípovKostel byl opatřen mříží u vchodových dveří, je odvětraný (značně se snížila vlhkost, zmizela houba, která ničila boční oltáře a kazatelnu).

Dlažba je původní, stropní malby jsou v celkem dobrém stavu.

Kostel Nanebevstoupení Páně, Skřípov

upraveno: duben 2019

Kostel Nanebevstoupení Páně, SkřípovV červnu 2017 byla zahájena oprava fasády kostela. Nově byly natřeny ciferníky a ručičky věžních hodin. Byl zrestaurován kříž na hlavní věži. Oprava fasády byla ukončena v listopadu 2017.

Během opravy fasády provedl OÚ Skřípov přeložení přívodů elektrické instalace ke kostelu a k faře do země.

Od března 2019 do podzimu 2019 proběhly práce na odvětrání kostela.

upraveno: únor 2020

Fara s kaplí sv. Anežky

Fara a kaplí sv. AnežkyFara je neobydlená od roku 1986. Je opravená. V zimním období se zde konají mše svaté (od začátku zimního času do pouti ve Skřípově). Také slouží k setkávání farníků po mši svaté i pro další účely (modlitby, pobožnosti, pouť apod.).

Fara s kaplí sv. Anežky, SkřípovPro zimní měsíce byla upravena kaple na faře. Kapli v roce 1998 vysvětil generální vikář Milan Kouba. Je zasvěcená sv. Anežce.

upraveno: červen 2019

Organizace

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

Svoz odpadu

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.